Každá žena sa chce určitým spôsobom prezentovať. Či už počas tehotenstva alebo pred ním. Všetky, ktoré pred otehotnením cvičili, sú zvyknuté na určitý pohyb, čiže je u nich vytvorení pohybový návyk…
Každá žena sa chce určitým spôsobom prezentovať. Či už počas tehotenstva alebo pred ním. Všetky ženy, ktoré pred otehotnením cvičili, sú zvyknuté na určitý pohyb, čiže je u nich vytvorení pohybový návyk. Tento návyk sa dá veľmi jednoducho využiť aj počas vašej gravidity a to tým, že neprestanete cvičiť. Samozrejme, prvé 3 mesiace, ktoré sú rizikové sa náročnému pohybu vyhýbame. Pokiaľ je možné (nie ste unavené, nie je vám špatne od žalúdka, doktor vám neprikázal pokoj na lôžku) môžete zvoliť ako variantu pohybu prechádzku na čerstvom vzduchu. Pre veľa z Vás je to určite málo, no čo by ste neurobili pre svojho drobca? Takže pekne pomaly začať s prechádzkami a postupne pridávať jednoduché cvičenia s vlastnou váhou, minimálnou záťažou a hlavne neisť nad svoje sily!
Druhý trimester sa budete cítiť vitálna, plná energie, ale ani v tomto období to netreba presilovať. Každé obdobie má svoje čaro, a preto si ho treba naplno užiť. Keď ste boli zvyknuté na viac pohybu, zájdite do fitka, kde môžete napríklad vyskúšať stacionárny bicykel, pri ktorom tiež musíte dávať pozor na to, ako sedíte. Pri krútení pedálmi si nemôžete kopať do bruška, preto seďte vzpriamene. Pokojne môžete vyskúšať dvíhanie činiek, samozrejme ľahkých váh. Pokiaľ cvičíte v stoji alebo v sede, nezabúdajte na správne postavenie tela, čo znamená, že máte panvu podsadenú a neprehínate sa v krížoch. Podporiť tento postoj môžete aj tým, že pôjdete do mierneho podrepu. To je základ každého cvičenia. Pokiaľ nezačínate zo spravnej východzej pozícii, cvičiť ani nemusíte, pretože cvičenie zamerané napríklad na bicepsy, môžete ťahať cez kríže a ešte viac si ublížite. Precvičiť treba stále celé telo, čiže aj vrchnú časť tela aj spodnú, keďže pri narodení bábätka budete nevedome zapájať celé telo. Napríklad ramená pri dvíhani, bicepsy pri kŕmení a ukladaní do postieľky, chrbát pri nosení, nohy, pri chodení za ním, keď začne už štvornožkovať a stavať sa. Takže si treba v posilňovni predstaviť aj činnosti, ktoré budete vykonávať a podľa toho realizovať tréning. Ale nazabúdajte na svalové partie, ktoré sú veľa krát pre ženu kritické a to sú tricepsy a vnútorné stehná.
V treťom trimestri sa veľa žien cíti ešte plných energie, ale ku koncu tohto obdobia síl ubúda a podľa toho sa treba aj riadiť. Znížiť intenzitu cvičenia a naučiť sa počúvať svoje telo. Čiže začnite prechádzať na kľudnejší režim a voľte si v posilňovni nižšie váhy, menší počet opakovaní. Hoci, niektoré ženy nemajú problém cvičiť až do posledného dňa tehotenstva. Je to individuálne.
Jednu vec si ale treba uvedomiť – nie ste choré, ste tehotné. Prežívate jedno z najkrajších období svojho života, a preto sa treba tešiť z každého dňa, ktorý treba využiť naplno. A je už len na vás, aký ten deň bude. 🙂